Wyścigi konne

Wyścigi konne, gonitwy koni

Wyścigi konne

Wyścigi konne to jeden z najstarszych sportów, który jest uprawiany do dzisiaj. Jak sama nazwa wskazuje jest to sport konny, uprawiany już od starożytności. Głównie w gonitwach koni udział biorą konie konie pełnej krwi angielskiej, quarter horse, konie arabskie oraz inne.

zaklady sportowe

zaklady sportowe

Istnieje kilka odmian wyścigów konnych. Między innymi dzielą się na wyścigi z przeszkodami oraz bez przeszkód. Gonitwy koni mają wielu swoich zwolenników. Nie zwlekaj! Sprawdz również i Ty wyścigi koni.

Wyścigi konne na żywo

Wyścigi konne na żywo to niezwykłe emocje. Dzięki serwisowi SportBet.pl już teraz możesz sprawdzać zawsze aktualne wyniki gonitw koni oraz innych dyscyplin sportowych! Dzięki temu możesz być zawsze na bierząco!

Wyniki wyścigi konne to również doskonałe narzędzie dla wszystkich, którzy kochają typować wyniki gonitw koni. Sprawdz ofertę bukmacherów oferujących możliwość typowania wyników gonitw koni i wygrywaj wielkie pieniądze już teraz!

Wyścigi konne - zakłady sportowe

Wielu bukmacherów naziemnych oraz internetowych daje swoim graczą możliwość obstawiania wyników wyścigów konnych. Nie zwlekaj! Sprawdz już dziś ofertę bukmacherów internetowych i zacznij obstawiać! Czekają na Ciebie wielkie pieniądze!

Wyścigi koni - historia i zasady

Wyścigi konne to jedna z najstarszych imprez sportowych. Jej początki sięgają czasów starożytnego Rzymu chodź pierwsze prawdziwe wyścigi zostały zorganizowane przez lorda Derby'ego w 1780 roku.

Zawody odbywają się na specjalnie przygotowanych torach zwanych hipodromami. Konia, najczęściej pełnej krwi angielskiej, konia arabskiego lub quarter horse dosiada dżokej, czyli doświadczony, koniecznie niewysoki i lekki jeździec. By zawody były sprawiedliwe, przed startem warzy się dżokej z siodłem i w przypadku, gdy jest on za lekki, do siodła dodaje się obciążniki by każdy koń niósł taki sam ciężar.

Wyścigi konne dzielą się na te z przeszkodami i bez przeszkód (płaskie). Oprócz wyścigów w galopie, organizuje się jeszcze wyścigi w kłusie. W Polsce takie gonitwy możemy oglądać na hipodromach w Sopocie, Wrocławiu-Partynicach i Warszawie-Służewcu.

Gonitwy rozgrywane są na dystansie 1,5 mili, czyli 2,4 kilometra. W wyścigach konnych 'derby' to płaska gonitwa 3-letnich koni pełnej krwi angielskiej, którą rozgrywa się raz w roku. Zwycięstwo w derbach jest najlepszym wskaźnikiem selekcji koni wyścigowych.

Najważniejsze tego typu imprezy to m.in. organizowana od 1867 gonitwa Belmont Stakes, rozgrywana raz w roku w czerwcu na przedmieściu Elmont w Nowym Jorku. Kentucky Derby z Louisville, której początki sięgają roku 1875 i Preakness Stakes, rozgrywanej w trzecią sobotę maja w mieście Baltimore, którą od 1925 roku rozgrywa się na dystansie krótszym niż standardowy: 1 i 3/16 mili, czyli 1,91 km. Te trzy gonitwy określane są mianem 'potrójnej korony' w Stanach Zjednoczonych.

W Irlandii, w ostatni poniedziałek lipca zaczyna się doroczny, 7-dniowy festiwal Galway Races. Na hipodrom Ballybrit, w Galway zjeżdżają nie tylko pasjonaci wyścigów, ale też gwiazdy z całego świata. Oprócz konkursu lipcowego, w skład festiwalu wchodzą jeszcze 3-dniowe zawody jesienne z pierwszej połowy września i 2-dniowa impreza październikowa. Wielkie święto koni mają też włosi. Toskański festyn Palio ku czci Matki Boskiej w Sienie sięga tradycją średniowiecza.

Jedną z najtrudniejszych gonitw na świecie jest rozgrywana w październiku czeska, Wielka Pardubicka. Na dystansie 6900m. prowadzonym m.in. przez zaorane pola są rozstawione przeszkody jak żywopłoty i rowy z wodą. Najwięcej wygranych w tym wyścigu ma na swoim koncie czeski dżokej Josef Vana, który wygrał Wielką Pardubicką pięciokrotnie. Kobiecie udało się to tylko raz, w 1937 roku.

W Polsce 3 najważniejsze imprezy rozgrywają się na torze w Warszawskim Służewcu. Pierwszą jest rozgrywana na dystansie 1600 metrów Nagroda Rulera. Drugą, gonitwa dla 3-letnich klaczy i ogierów Służewiec Derby, którą rozgrywa się na nietypowym dystansie 1 mili i 4 furlongów (ok. 2,414 metrów). Ostatni wyścig o Polską Potrójną Koronę to Nagroda St. Leger, której to gonitwy dystans wynosi 2800 metrów. Pierwsze wyścigi w Warszawie był rozgrywane na Polach Mokotowskich, dopiero po 1939 zawody przeniosły się na tor służewiecki.

Darmowa rejestracja

Expekt

Wygrywaj z Expekt

Wybierz najbardziej interesujące Cię zdarzenie sportowe w Expekt i oblicz swoją możliwą wygraną.

Bet-at-home

Bet-at-home

Bet at home to wg analiz drugi najpopularniejszy bukmacher w Polsce.

Sportinbet

Sportinbet

Sportinbet to czołowy bukmacher w Polsce. Częste i bardzo atrakcyjne promocje, zakłady sportowe live, pełen support w języku polskim, bardzo dobre kursy i olbrzymia ilość zdarzeń do obstawiania

Skrill Moneybookers

Szybkie i bezpieczne transfery pieniężne. Karta mastercard.